Viralnost

Viralni marketing koji se još naziva i virusni marketing predstavlja tehniku u marketingu. Ideja je da svaki korisnik nekog proizvoda ili usluge deli reklamu što većem broju drugih korisnika šireći reklamu ogromnom brzinom, takoreći brzinom virusa. (1)

Šta je viralan sadržaj? Može biti bilo koji medijski sadržaj (slika, video, pesma, tekst,…) koji bi u sebi imao moć prenošenja, širenja kroz preporuku od korisnika do korisnika. Prenošenje se ostvaruje putem društvenih mreža, četa, imejla,… (2)

Mario Pilar na svom blogu definiše pojam viralan koji se odnosi na lančanu reakciju: na primer neka osoba ili kompanija postuje neki sadržaj (smešnu sliku) na Fejsbuk. Prijateljima te osobe se ta slika svidi i oni je takođe šeruju svojim prijateljima i tako se slika širi lančano. Poput načina širenja virusa kog domaćin prenosi na druge osobe. Zašto baš Fejsbuk? Iz razloga što ima ogroman broj korisnika, a ovakav način reklamiranja je najjeftiniji. (3)

Def. : Viralnost je pojava kada se slika, video ili neka informacija brzo širi od jednog internet korisnika do drugog i na taj način stiče veliku popularnost.

Na istom blogu navodi i savete, kako da i sami kreiramo svoj potecijalno viralan sadržaj:

  • Podelite nešto lično (diplomiranje, unapređenje, venčanje,…)
  • Budite iskreni i originalni
  • Ciljajte na emocije
  • Ispričajte im priču
  • Iskoristite aktuelne vesti
  • Taktika nagradne igre
  • Tajming
  • Poziv na akciju
  • Pokrenite Fejsbuk reklamu (boost)
  • Promovišite, promovišite i promovišite

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Viralni_marketing (1)

https://www.dodajukorpu.rs/viralni-sadrzaj (2)

http://mariopilar.com/kako-da-napravite-viralan-facebook-post-i-sta-je-viralnost/ (3)